2024. aasta viimased päevad on käeulatuses ning peagi tuleb kalender 2025. aasta oma vastu välja vahetada. Kuigi oravarattast korraks mahaastumine tundub igal aastal aina keerulisema väljakutsena, tasuks seda siiski vähemalt proovida – lükata mõned tähtajad uude aastasse, leida endas jõudu mõnest pseudokohustusest loobuda (olgu või ajutiselt) ja kui vähegi võimalik, lülitada mõnel kohtumistevabal argipäeval äratuskell paari tunni võrra edasi. Lähedased ja vaimne tervis on selliste otsuste üle tänulikud.
Aasta lõpp on kokkuvõtete tegemise ja sisekaemuse aeg. On paslik hetk küsida endalt, mis läks hästi, mida saaks teha paremini ning milliseid eesmärke seada järgmiseks aastaks. Kuid eesmärkide seadmise võib hoopis vahele jätta ja usaldada elu loomulikku kulgemist. Ka ei ole kellelgi kohustust eneseanalüüsi või aastakokkuvõtteid teha. Hetkes elamises ja “mittepõdemises” on oma võlu. Eesti Juristide Liidu presidendina võtan siiski selle vabaduse – või julguse, kui soovite – ja teen põgusa tagasivaate mööduvale aastaringile. Sean ka sihte, mille poole organisatsioonina püüelda.
Palju läks hästi.
Esiteks – juhatuse ja büroo koosseisu vahetusega kaasnenud turbulents on vähemalt hetkel möödanik. MTÜ finantsseis on hea, kulud-tulud on tasakaalus ja Liidu igapäevane haldus ja juhtimine on läbipaistvad. Saavutatu taga on mitmed otsused. Eraldi toon aga välja, et juba mõned nädalad toimetab büroo uuel aadressil – Maakri 29, Tallinn. Büroo on soodsam, lihtsamini ligipääsetav, parkimiskorraldus on mugavam ja ruumiplaneering arvestab varasemast enam Liidu vajadusi. Lisaks töökabinetile on meie käsutuses ka avar koosolekuruum, mida saab kasutada nii hübriidkoolituste läbiviimiseks, juhtorganite istungiteks kui ka ühenduste koosviibimisteks. Ootame külla!
Teiseks on märgata, et liit on varasemast rohkem “pildis”. EJL-i on varasemast rohkem kutsutud üleriigilisse meediasse arvamust avaldama (vt nt SIIN ja SIIN ja SIIN) ning terve aasta väldanud nn Õigusapteekide projekt on viinud teadmised tasuta õigusabi võimalustest laiema elanikkonnani. Sotsiaalmeedia aktiivsus on oluliselt kasvanud. Statistika mõttes toon välja mõned huvitavad infokillud meie Facebooki aktiivsusest:
- EJL Facebooki lehe jälgijaskonnast (2613 inimest) moodustavad naised 76%,
- lõviosa neist elab Tallinnas (järgnevad Tartu, Vantaa, Helsinki);
- enim esindatud vanuserühm on 35-44 (järgneb 25-44);
- kõige populaarsem FB postitus 2024. aastal oli ülevaade EJL presidendi avakõnest Õigusteadlaste Päevadel (järgnes töökuulutus noorjuristide projektijuhi / sotsiaalmeediakoordinaatori värbamiseks).
Kolmandaks on põhjust rõõmu tunda, et seljataha jääva aastanumbri sisse jäi kaks suurt konverentsi, mille õnnestumisel oli liidul märkimisväärne roll. Märtsikuus toimus koostöös TALTECHiga traditsiooniline aastapäevakonverents “Tehisaru ja õigusõppe” teemal, kus osales ligi 150 inimest. Rekordarvu osalejatega möödusid ka septembri lõpus toimunud Eesti Õigusteadlaste Päevad teemal “Õigusriik ja julgeolek”. Viimatinimetatud konverentsi salvestised on Tartu Ülikooli Televisiooni keskkonnas UTTV tänini kättesaadavad. Mainimata ei saa jätta ka Liidu esindatust rahvusvahelistes koostöövõrgustikes – kõik juhatuse liikmed esindasid aktiivselt EJLi ja advokatuuri European Judicial Network in Civil and Commercial Matters võrgustiku kohtumistel, Meelis Pirn esindas meid Põhjamaade juristide liitude võrgustikus ning minul oli au asendada ettevõtlusjuristide ühenduse juhatuse liiget Tiina Sepat ECLA aastapäevakonverentsil.
Neljandaks on lõpusirgele jõudmas büroo tänuväärne töö EJL liikmeskonna kontaktandmete uuendamisel ja loodetavasti juba 2025. aasta alguses saavad kogutud andmete pinnalt ajakohastatud kõik meililistid, liikmete ja ühenduste nimekirjad jmt.
Kuid mõndagi saab teha paremini ja need ongi 2025. aasta sihid!
Liikmeskonna suurendamine – 2024. aasta tegevuskava nägi ette liiikmeskonna suurendamise kampaania (tegevuste paketi), mis paraku erinevatel põhjustel ära jäi. Peatumata üksikasjadel, on see siiski üks neist kohustustest, mis lükkus järgmisse aastasse. Loodame, et uue noortejuhi/sotsiaalmeedia koordinaatori (tere tulemast, Raili Stina Reidla!), juhatuse ja büroo tõhusas koostöös õnnestub Liidu populaarsust juristkonna ja tudengite seas suurendada.
Koolituste korraldamine – 2024. aasta koolituskalender oli ootustest hõredamavõitu. Kindlasti saab paremini. Eesmärk 2025. aastaks on suurendada koolitustelt saadavat tulu, koolituste arvu ning jõuda koolitusreklaamide levitamisel laiema sihtrühmani.
Noorteühenduse taasalustamine – üheks eesmärgiks oli taaselustada noorteühenduse tegevus juba 2024. aasta sügisest. Kahjuks otsustas toona välja valitud noortejuht realiseerida end mujal kui õigusvaldkonnas ja nii olime sunnitud ka selle plaani edasi lükkama. Ma loodan väga, et juhatuse, büroo ja noortejuhi koostöös kuuleme peatselt uutest arengutest.
Jätkame kõike seda, mis on juba hästi, ning pühendume veelgi enam sellele, mis vajab veel parandamist. Juhatuse nimel tänan taas kõiki liidu liikmeid, bürood, volikogu, ühendusi ja koostööpartnereid Eestist ja välismaalt, kes 2024. aasta õnnestumisele kaasa aitasid!
Olgu teil rõõmsad ja helged jõulud ning teotahet ja õnnestumisi täis 2025. aasta!